Maraş Dondurması

Kendine özgü eşsiz lezzetiyle dünya çapında haklı bir ün kazanmış olan Maraş Dondurması 300 yıllık köklü bir geçmişe sahiptir. Bu geçmiş, Karsambaç adı verilen ve tümüyle Anadolu’ya ait bir lezzet geleneğinin adım adım dönüştürülmesinin tarihidir.

Karsambaç dağ yamaçlarında ve vadilerde çırpıyla örtülerek korunan kar tabakalarının sıcak yaz günlerinde meyve özleriyle karıştırılması yoluyla elde edilir.

Bu karışım zaman içinde süt, bal, pekmez, salep gibi katkılarla zenginleştirilmiş ve başkaca değişikliklere uğrayarak bugünkü o bildiğimiz eşsiz lezzete dönüşmüştür.
Maraş dondurmasının lezzetindeki bu sır 300 yıllık geleneğin yanında, üretildiği iklim ve coğrafya da saklıdır. Bu benzersiz lezzet Ahir Dağı yamaçlarındaki yüksek yaylalarda kekik keven ve yabani orkide çiçekleriyle beslenen keçilerin sütüne yine aynı yöreden toplanan salebin karıştırılması ile elde ediliyor.

Düşük hacim genişlemesi, kendine özgü hoş tat, koku ve aroması, sert esnek yapısı, hafif çiğnenebilmesi, homojen parlak beyaz rengi, erimeye karşı dayanıklı olması ve düşük sıcaklılarda niteliklerini uygun süre muhafaza etmesiyle halkın beğenisini kazanan Maraş dondurmasının Türkiye ve Dünyada da özel bir yeri vardır. Bu olağan üstü süt ürünü şehrin adıyla özleşerek adeta sembol haline gelmiş, Türk yemek kültüründe önemli bir yer edinmiştir.

Doğaya özdeş bu lezzeti PEKDO DONDURMA adı altında paylaşmaktan gurur duyarız.